
Najbolje banje u Mađarskoj od kojih vas deli svega nekoliko sati vožnje iz Beograda su Morahalom, Mako, Harkanj, Đula i Gerelt banja. Nude fantastičan sadržaj, odlične su kao lečilišta, ali pružaju i mogućnost za aktivan odmor i pravo vikend uživanje.
Nakon što se čitajući tekst u nastavku uverite u mogućnosti svih banja u Mađarskoj, obavezno rezervišite svoje putno osiguranje za Mađarsku preko Osiguranika. Uporedite cene i ponude svih osiguravajućih kuća na našem sajtu, te odaberite najbolju za vas, a ukoliko ste često na putu, proverite i da li se isplati godišnje putno osiguranje.
Banja Morahalom – banja tik preko granice koja leči telo i odmara dušu
Ako biste voleli da se u toploj termalnoj vodi opustite bez višesatne vožnje, a pritom da uživate u savremenim velnes sadržajima i čistom, uređenom okruženju, najbolje banje u Mađarskoj blizu granice sa Srbijom trebalo vi da budu vaš izbor, a Morahalom je ovde broj jedan.
Banja u Mađarskoj Morahalom (Sveti Eržebet) smeštena je na svega 15 minuta vožnje od graničnog prelaza Horgoš i nešto više od dva sata od Beograda i već godinama važi za jednu od najposećenijih banjskih destinacija među turistima iz Srbije.
Verovatno najpoznatija banja u Mađarskoj, Sveti Eržebet u srcu grada Morahalom, nudi termalni kompleks sa čak 21 bazenom – 15 zatvorenih i 6 na otvorenom.
Voda u banji dolazi sa dubine od 660 metara, a prosečna temperatura iznosi oko 39,5 stepeni. Sadrži brojne korisne minerale poput kalijuma, kalcijuma, magnezijuma i joda, zahvaljujući čemu ima širok spektar lekovitih svojstava. Preporučuje se osobama koje pate od reumatskih i mišićnih bolesti, problema sa kičmom, kožnih oboljenja, kao i određenih ginekoloških i uroloških tegoba.
Eržebet banja u Mađarskoj je posebno pogodna za porodične posete. Leti se najmlađi posetioci mogu zabaviti na velikom porodičnom toboganu (dugačkom 20 metara), dok starija deca uživaju na impozantnom Anakonda toboganu visokom 11 i dugom 103 metra. Igrališta na pesku, klackalice, ljuljaške i sportski tereni dodatno upotpunjuju ponudu za decu, dok odrasli mogu da se opuste u saunama (ima ih čak 11), masažama, slanim sobama i hidromasažnim bazenima.
Dnevna karta za Eržebet banju za odrasle iznosi oko 1400 dinara, a deca do tri godine ne plaćaju ulaz. U blizini banje nalaze se hoteli Colosseum i Passion Thermal, kao i brojni apartmani, pa je lako organizovati i višednevni boravak. Banja Morahalom u Mađarskoj je blizu, pristupačna je i dragocena za zdravlje.
Bilo da je ovo vaš odabir za nekoliko relaksirajućih dana ili želite usputni predah ukoliko ste krenuli ka glavnom gradu Mađarske, Morahalom je odličan izbor, a vi pogledajte i šta videti u Budimpešti.
Mako banja – lekovito blato i bajkovita arhitektura
Ako želite da vidite gde se zdravlje i umetnost spajaju u jedno, banja Hađmatikum u Makou je pravi izbor za vas. Spada u banje u Mađarskoj blizu granice sa Srbijom i smeštena je na svega 45 minuta od Horgoša i oko dva sata i 45 minuta vožnje iz Beograda, ova jedinstvena banja nudi više od obične termalne relaksacije ona je i pravi vizuelni spektakl.
Kompleks je delo čuvenog mađarskog arhitekte Imrea Makoveca, predstavnika organske arhitekture. Njegov potpis je prisutan u svakom luku, kupoli i stubu koji krase enterijer banje, a osećaćete se kao da se nalazite u nekom mitskom svetu.
I spolja i iznutra, banja izgleda kao umetničko delo.
No, vizuelni doživljaj je samo početak kada su u pitanju termalne banje u Mađarskoj kao što je ova. Termalna voda temperature 41°C, bogata natrijumom, jodom i hloridima, koristi se za tretman reumatskih i mišićno-koštanih oboljenja, dok je lekoviti mulj iz reke Maroš ono po čemu se izdvaja banja u Mađarskoj Mako.
Ovaj prirodni resurs koristi se za kupke u kadama punim blata, naročito kod lečenja lumbaga, ginekoloških upala, pa čak i nakon preloma kostiju. Blato je zvanično priznato kao lekovito još 1961. godine.
U okviru kompleksa nalazi se 18 bazena, od onih za relaksaciju preko dečjih sa toboganima, do spoljnog olimpijskog bazena sa veštačkim talasima. Posetioci mogu uživati i u devet sauna različitih tipova, kao i brojnim wellness tretmanima: masažama, hidromasažama, parnim kupatilima i Kneipp stazama.
Cena dnevne karte za odrasle iznosi oko 1.700 dinara, dok mlađi i stariji od 60 godina plaćaju nešto manje. Doplata za saune je oko 3 evra.
Mako banja u Mađarskoj je savršen spoj lekovitosti i lepog ambijenta, mesto gde se zaista odmorite u svakom smislu te reči.

Banja Harkanj – sumporna voda koja leči i umiruje
Na samo desetak kilometara od hrvatske granice, i manje od tri sata vožnje iz Beograda, nalazi se banja Harkanj u Mađarskoj, tiho, nenametljivo mesto sa gotovo dvovekovnom tradicijom lečenja.
Iako ne zvuči toliko prepoznatljivo, ova banja je svetski poznata po svojoj lekovitoj vodi koja, osim što pomaže kod reumatskih i koštano-zglobnih bolesti, ima i retku sposobnost da ublažava simptome psorijaze, i to bez agresivnih posledica po hormonski i imunološki sistem. Takvu specifičnost imaju još samo dve banje u svetu.
Termalna voda bogata je sumporom, alkalnim bikarbonatima, jodom i drugim mineralima, a temperatura izvora se kreće između 35 i 38°C. Na prvi susret možda vas iznenadi njen neprijatan miris, ali već posle nekoliko minuta u vodi, osećaj opuštenosti i mekoće kože će vas uveriti u lekovitu moć ove banje.
Banjski kompleks je podeljen na više celina u šta spadaju unutrašnji bazeni, relaks zone sa saunama i đakuzi kadama, kao i otvoreni bazeni koji se koriste tokom toplijih meseci. U ponudi su i programi fizikalne terapije, vežbe u vodi, pa čak i aerobik na otvorenom bazenu, dok novi sadržaji poput dečjeg igrališta i tobogana, unose svežinu u tradicionalni ambijent.
Mesto Harkanj je mirno i idealno za one koji žele tišinu i oporavak. Nema mnogo zabavnog sadržaja, ali zato šetnje kroz zeleni park oko banje, pristupačni restorani sa domaćim specijalitetima i gostinske kuće po ceni od oko 10 evra po osobi nude savršenu pozadinu za pravi odmor.
Cena dnevne karte za odrasle iznosi oko 1.800 dinara, dok se dodatne usluge, poput sauna, naplaćuju posebno. Harkanj nije luksuzan, ali je dragocen za zdravlje, kožu i miran odmor.
Banja Đula – termalni dragulj sa juga Mađarske

Na samoj granici sa Rumunijom, na jugoistoku Mađarske, smeštena je banja Đula (Gyula), jedno od najpoznatijih i najkompletnijih banjskih lečilišta ove zemlje. Ova banja je pravi izbor za one koji žele da spoje zabavu i odmor u prelepom ambijentu sa bogatom tradicijom i modernim sadržajima.
Termalna voda u Đuli izvire sa dubine od 2.000 metara, na temperaturi koja dostiže čak 72°C. Njeno lekovito dejstvo koristi se za lečenje kožnih oboljenja (uključujući ekceme), problema sa zglobovima, nervnim sistemom, varenjem, ginekološkim tegobama, pa čak i kod Parkinsonove bolesti. U okviru zdravstvenog centra dostupne su brojne terapije i tretmani pod nadzorom specijalista.
Kompleks banje prostire se na više od 8 hektara i nudi čak 20 bazena, uključujući termalne, plivačke i dečje, kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru. Poseban deo zauzima sauna park Castello, sa unutrašnjim i spoljnim saunama, đakuzijem, ležaljkama i tihom baštom za relaksaciju.
Jedna od glavnih atrakcija je moderni deo AquaPalota, koji se prostire na 6.000 m², sa tri tobogana, bazenom u obliku pećine sa masažerima, skakaonicom i dečjim bazenima. Na spratu se nalazi i veliki đakuzi sa saunama i bazenom na terasi.
Osim što je Đula lečilište, to je ujedno i šarmantni gradić sa tvrđavom, pešačkim mostovima, šetalištima, tradicionalnim poslastičarnicama i bogatim kulturnim sadržajem. Najbolji smeštaj nudi Hunguest hotel Erkel, jedini hotel direktno povezan sa banjom, koji u svoj Harmony wellness centru nudi slane sobe, masaže i saune.
Gelert banja – termalna bajkovita banja u srcu Budimpešte
Zamislite da uđete u prostor koji izgleda kao kombinacija muzeja i kraljevske palate, a zatim zaronite u toplu termalnu vodu okruženi stubovima, mozaicima i staklenim kupolama. Takav doživljaj nudi banja Gerelt (St. Gellért), jedna od najlepših i najpoznatijih u Mađarskoj. Smeštena u Budimu, odmah pored Mosta slobode, ova banja je deo istoimenog hotela i udaljena je oko četiri sata vožnje od Beograda.
Ono što ovu banju izdvaja nije samo lekovita voda, već i njen raskošan enterijer u stilu mađarske secesije. Zgrada je podignuta početkom 20. veka, a nakon obnove posle Drugog svetskog rata zadržala je autentični šarm, vitraže, tirkizne pločice, stubove od mermera i dekorativne detalje koje su izradili majstori fabrike Žolnai. Sam ulazak u banju je pravi doživljaj.
Ali lepota ovde ide ruku pod ruku sa lekovitošću. Termalna voda bogata je mineralima poput kalcijuma, magnezijuma, hlorida i sulfata, i pomaže kod problema sa zglobovima, kičmom, neuralgijama, diskus hernijom i poremećajima cirkulacije. Pomaže i kod bolesti disajnih puteva, astme i bronhitisa, a dostupna je i sala za inhalaciju.
Kompleks nudi desetak bazena, uključujući i poznati bazen sa veštačkim talasima na otvorenom. Unutra su lekoviti bazeni za sedenje, kupanje, potapanje i podvodnu trakciju. Tu su i saune, masaže, parna kupatila i specijalizovani medicinski tretmani, kao i druga ponuda koju pružaju termalne banje u Mađarskoj.
Banja radi svakog dana od 9 do 19 časova. Cena dnevne ulaznice od ponedeljka do četvrtka je oko 3.200 dinara, dok je za vikende i petak oko 3.600 dinara. Preporučuje se dolazak ujutru, jer ćete tada najbolje doživeti čarobnu igru svetlosti kroz staklene kupole i opustiti se bez gužve.
Ovo su bile prema našem izboru najbolje i najlepše banje u Mađarskoj, a nadamo se da smo vam dali dovoljno korisnih informacija i uverili u to da su one idealna destinacija za kratak predah od ubrzanog načina života. Na sve to, nalaze se u susednoj Mađarskoj, često i blizu same granice sa Srbijom, što znači da ih bez problema možete posetiti svojim automobilom, a u tom slučaju obavezno odaberite kasko osiguranje na našem sajtu.
Osiguranik je idealno mesto za upoređivanje cena i kupovinu osiguranja, a pored toga vam dajemo praktične savete i upoznajemo sa mnogim destinacijama koje se mogu naći na vašem spisku za naredni godišnji odmor!