
Bez obzira na to da li putujete sami, sa partnerom, prijateljima ili sa porodicom, dobro organizovan spisak za more može učiniti da vaše letovanje protekne bez stresa i nepotrebnog nerviranja.
Od dokumenata, stvari za plažu, odeće, kozmetike, pa sve do hrane i lekova, svaka stavka ima svoju ulogu u tome da se na moru zaista opustite i uživate. U ovom vodiču će vam Osiguranik – idealno mesto za kupovinu svih vrsta osiguranja, putnih, kasko, privatnih zdravstvenih i mnogih drugih, pomoći da napravite idealan spisak stvari za more, kako biste sa sigurnošću znali da niste ništa važno zaboravili kod kuće.
Spisak stvari za more – besplatno preuzmite ček-listu
Za vas smo pripremili popunjen spisak stvari za more, kao i praznu ček-listu koju sami možete da popunite:
- Prazna ček-lista stvari za more
- Popunjen spisak za more
U ovim PDF dokumentima se nalazi spisak lekova za more, kozmetika za more, odeća i obuća za more, kao i druge potrepštine koje više nećete zaboravljati kod kuće. Besplatno preuzmite ček-liste i nastavite sa čitanjem, kako biste bili potpuno spremni za ovogodišnje letovanje.

Dokumenta koja ne smete da zaboravite
Prvo i najvažnije: proverite pasoš. Da li je važeći? Da li ima dovoljno vremena pre isteka (za mnoge zemlje pasoš mora važiti najmanje šest meseci od datuma ulaska)? Ukoliko putujete u zemlju koja zahteva vizu, proverite i tu stavku blagovremeno.
Pored pasoša, obavezna je i vozačka dozvola ukoliko idete kolima. Ako planirate da iznajmljujete automobil na destinaciji, međunarodna vozačka dozvola često je uslov za iznajmljivanje.
Jedan od najvažnijih dokumenata na spisku za more je i putno zdravstveno osiguranje. Iako često pomislimo da nam neće zatrebati, iskustvo pokazuje da je bolje biti obazriv. Troškovi lečenja u inostranstvu mogu biti izuzetno visoki, a sa polisom osiguranja sve nepredviđene situacije postaju znatno lakše za rešavanje.
Kod nas putno osiguranje za more imate priliku da nabavite u svega nekoliko klikova i za svega par minuta vremena. Saznajte i da li je neophodno putno osiguranje za Crnu Goru!
Uz dokumenta, nikako nemojte zaboraviti novac i kartice. Preporuka je da deo novca nosite u gotovini (u valuti zemlje u koju putujete), dok ostatak možete držati na kartici. Keš vam može zatrebati odmah po dolasku, za manje troškove, taksi ili lokalne prodavnice koje možda ne prihvataju kartice.
Stvari za plažu i šta poneti?
Kada počnemo da sastavljamo spisak za more, prva stvar koja nam pada na pamet jesu kupaći kostimi. Bez njih, letovanje jednostavno nije potpuno. Ipak, važno je imati na umu da će kupaći za more vrlo brzo postati prljavi, bilo od peska, morske soli ili kreme za sunčanje. Zato je pametno poneti bar dva, a još bolje tri komada, kako biste uvek imali suv i čist model spreman za uživanje u novim danima provedenim na obali.
Uz kupaće kostime, jednako važni saputnici na plaži su i peškiri. Iako deluje da će jedan biti dovoljan, iskustvo pokazuje da na moru nikad nije loše imati ih nekoliko. Mokri peškiri teško se suše na visokoj vlažnosti vazduha, a potreban vam je uvek bar jedan suv, bilo da je za ležanje na suncu, brisanje posle kupanja ili sedenje na pesku.
Sledeća nezaobilazna stavka jeste torba za plažu, i to ne bilo kakva, već je idealan jedan veliki praktičan model u koji staje sve što vam treba za jedan opušten dan na suncu. Ovde se ističu slamnate torbe koje su već godinama pravi hit među damama.
Naravno, zaštita od sunca je prioritet broj jedan kada kreiramo spisak stvari za more. Kremu za sunčanje nemojte zaboraviti! Odaberite onu sa visokim zaštitnim faktorom, i to kako za telo, tako i posebno za lice, koje je najosetljivije na sunčeve zrake. Dobre kreme za lice sadrže dodatne zaštitne komponente koje sprečavaju oštećenja, bore i fleke nastale preteranim izlaganjem UV zracima.
Naočare za sunce su obavezne, ali nisu samo modni dodatak. One štite vaše oči od štetnog UV zračenja koje na moru, zbog refleksije od peska i vode, može biti čak dvostruko jače.
Još jedan važan saveznik u borbi protiv sunca je šešir za plažu. Široki šeširi ne samo da su šik, već efikasno štite glavu i lice od direktnih sunčevih zraka, smanjujući rizik od sunčanice.
Pakovanje za letovanje već samo po sebi ume da bude izazov, ali kada na put krećete sa decom ili bebom, sve poprima sasvim novu dimenziju. Spisak za letovanje tada postaje opširniji, detaljniji i zahteva mnogo više pažnje kako biste sebi i najmlađima obezbedili bezbrižan i prijatan odmor.
Na vreme napravite svoj spisak stvari za more, posebno ako putujete sa decom ili bebom. U našem tekstu letovanje sa decom, možete potpuno besplatno preuzeti spisak za more sa decom.
Spisak za more sa decom – šta poneti na more za mališane?

Za stariju decu, važno je pripremiti sve ono što će im omogućiti komfor, ali i sigurnost tokom putovanja i boravka na destinaciji. Vlažne maramice su prva stvar koju treba spakovati, jer ih nikada nema dovoljno. Korisne su za osveženje, čišćenje ruku, ali i za manje nezgode koje su sa decom neizbežne.
Plastične kese takođe mogu biti spasonosne, bilo da su za prljavu odeću, mokre kupaće kostime, ostatke hrane ili, u slučaju potrebe, kao prva pomoć kod mučnine tokom puta. Ne zaboravite ni rezervnu odeću: deca se lako isprljaju ili pokvase, pa je nekoliko dodatnih kompleta pravi spas.
Uvek imajte pri ruci i sredstvo za dezinfekciju ruku, flašicu sa vodom koja se može ponovo puniti, zdrave grickalice za put, ali i omiljene igračke, knjige i društvene igre koje će ih zabaviti tokom dugih vožnji ili lenjih popodneva. Naravno, ukoliko vaše dete koristi terapiju, lekovi treba da budu visoko na listi prioriteta, zajedno sa malim setom za prvu pomoć.
Šta poneti na more sa bebom?
Kada je reč o bebama, priprema je još zahtevnija. Spisak za more sa bebom mora da uključi pelene u dovoljnim količinama, vlažne maramice, prenosivu prostirku za presvlačenje, kao i omiljenu igračku bez koje se beba ne oseća sigurno. Ćebad ili omotači za spavanje i zaštitu od vetra ili sunca su takođe nezaobilazni.
Odeća za bebu treba da bude lagana, od prirodnih materijala, sa dovoljno rezervnih kompleta za svaki dan. Neophodno je poneti i flašice, adaptirano mleko, kašice, grickalice za bebe, kao i pribor za njihovo čišćenje. Krema za sunčanje sa visokim faktorom prilagođena nežnoj dečjoj koži, kao i pelene za kupanje u moru ili bazenu, obavezne su stavke.
Peškiri za bebe, mekani i upijajući, biće neizostavni za nežno brisanje nakon kupanja. Svaki deo spiska za more sa bebom pažljivo je biran kako bi vam omogućio da odmor protekne bez stresa i neprijatnih iznenađenja.
Neophodna i preporučljiva kozmetika za more
Kada sastavljamo spisak stvari za more, jedna od glavnih stvari, odmah posle odeće i kupaćih kostima, svakako je kozmetika. Dobra priprema i pravilan izbor kozmetičkih i higijenskih proizvoda čine razliku između opuštenog, bezbrižnog letovanja i svakodnevne potrage za kremom za sunčanje ili šamponom u nepoznatom mestu.
Pre svega, osnovna higijena mora biti pokrivena. Četkica i pasta za zube su prva stvar koju savljate na spisak za more. Uz to, šampon i regenerator za kosu, sapun ili gel za tuširanje i dezodorans za svakodnevnu svežinu su neizostavni.
Naravno, leto ne može da prođe bez već pomenute kreme za sunčanje. Birajte formule sa visokim zaštitnim faktorom i prilagođene tipu vaše kože. Uz to, balzam za usne sa zaštitnim faktorom je mali, ali dragocen saveznik u borbi protiv isušivanja i pucanja usana.
Sunčanje, kupanje u moru i vetar na plaži mogu ozbiljno isušiti vašu kožu, pa je dobra hidratantna krema ili mleko za telo obavezna stavka na spisku za more. Nakon dana na suncu, koži će svakako prijati i krema za smirivanje i regeneraciju posle, kao i maska za lice koja će povratiti njen sjaj i elastičnost.
Ima tu i još nekih “sitnica” na koje ne smete zaboraviti…
Mada deluju kao detalji, upravo sitnice često prave razliku. Vlažne i papirne maramice, sredstva za skidanje šminke, tuferi, sve su to proizvodi koji na moru mogu biti od neprocenjive vrednosti.
Ako volite šminku, birajte vodootporne formule koje mogu izdržati visoke temperature i kontakt sa vodom. Vodootporna maskara, ajlajner i lagana tonirana krema biće dovoljni da zablistate čak i na večernjim šetnjama pored obale.
Ne zaboravite da ponesete sve što vam je potrebno za svakodnevnu higijenu. Antiperspirant, sapun, sredstva za intimnu higijenu, uloške ili tampone, brijač i sredstvo za negu posle brijanja za muškarce.
Šta poneti na letovanje od lekova?
Iako možda ne spadaju direktno pod kozmetiku, osnovni lekovi i sredstva za prvu pomoć svakako su deo spiska za more. Lekovi za prehladu, temperaturu, alergije, mučninu u putu, probiotici, flasteri, antiseptici, sve može biti od velike koristi. Ne zaboravite ni kapi za nos i uši, toplomer, eventualno tablete za bolove i gel za ublažavanje ujeda insekata.
Posebno je važno poneti terapiju ukoliko ste na nekom lečenju, jer nabavka lekova u inostranstvu može biti komplikovana. Bolje je sve pripremiti unapred i imati mali neseser sa osnovnim medicinskim potrepštinama.
Iako ćete možda biti u iskušenju da ponesete „pola kupatila“, praktičnost i organizacija su ključ uspešnog pakovanja. Spisak za more neka vam bude vodič, ali budite realni u odnosu na trajanje odmora i vaše potrebe. Uživanje na suncu, plivanje i lagane šetnje su ono što će obeležiti vaš odmor, pa neka vaša kozmetika bude saveznik u tome, a ne teret.
Ako sve pametno isplanirate, vaš spisak za more biće kompletiran na najbolji način, a vi ćete uživati u svakom trenutku zasluženog odmora!
Šta poneti na more od hrane?
Iako na većini letovališta postoji obilje restorana i prodavnica, cene često znaju da budu znatno više nego kod kuće. Zato je pametno unapred razmisliti o tome šta poneti na more od hrane, kako biste sebi olakšali boravak, ali i uštedeli novac.
Prvi savet jeste da birate hranu koja ima dug vek trajanja i koja ne zahteva posebne uslove čuvanja. Testenine, supe iz kesice, nudle, konzervirana gotova jela, tunjevina i paštete spadaju u praktične opcije. One zauzimaju malo mesta, lake su za pripremu i neće se pokvariti čak ni ako su nekoliko dana na toplom.
Konzervirana jela su posebno zahvalna, jer ih možete jednostavno podgrejati, a neretko su i spremna za jelo odmah. Tunjevina u konzervi, na primer, može postati savršen ručak ili lagana večera kada je kombinujete sa svežim povrćem koje kupite na licu mesta.
Slatkiši su još jedna kategorija koju treba pametno uključiti u spisak za more. Čokoladice, energetske pločice, keksi ili žvake mogu biti spas kada vam ponestane energije tokom dana, ali obratite pažnju da birate proizvode koji neće lako da se otope na visokim temperaturama.
Pakovanje za more – kako spakovati kofer za more?

Pakovanje za more ume da bude pravi izazov, pogotovo ako želite da sve neophodno stane, a da pri tom ne nosite stvari koje vam neće ni zatrebati. Dobar spisak za more i pametna organizacija su ključ uspeha da bez stresa započnete letovanje.
Prvi korak jeste izbor pravog kofera. Potrudite se da bude dovoljno veliki da primi sve što vam treba, ali i kompaktan da ga možete lako preneti. Kofer sa kvalitetnim točkićima i čvrstom drškom biće vam od velike pomoći prilikom dužih šetnji po aerodromu ili pri ukrcavanju u autobus.
Kada počnete da pakujete stvari, primenite trik sa rolanjem odeće umesto klasičnog presavijanja. Rolanje ne samo da štedi prostor, već i sprečava gužvanje, pa ćete odeću moći odmah da obučete bez potrebe za peglanjem. Male predmete poput čarapa, punjača, nakita ili kablova za telefon možete praktično smestiti unutar obuće, iskorišćavajući i poslednji centimetar kofera.
Stvari rasporedite pametno: teže predmete, poput obuće, knjiga ili nesesera sa kozmetikom, stavite na dno kofera, bliže točkićima. Tako će kofer biti stabilniji i lakši za nošenje. Odeću, laganu obuću i letnje dodatke spakujte iznad.
Spisak za more nije potpun bez pravilno organizovanog pakovanja, a uz malo strpljenja i ovih nekoliko praktičnih saveta, vaše putovanje će započeti bez ikakvih briga. Jer najlepši deo puta jeste onaj kada, rasterećeni i spremni, konačno osetite miris mora!
Saznajte koje su to najlepše plaže u Hrvatskoj i najlepše plaže u Grčkoj, pa krenite sa pripremom putovanja i pakovanjem.
Srećan put!